Порядок реєстрації іноземців в Україні регулюється Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Відповідно до Статті 6 цього Закону іноземці, які постійно чи тимчасово проживають в Україні, повинні зареєструвати своє місце проживання протягом тридцяти днів з моменту зняття з реєстрації та переїзду на нове місце проживання. Іноземець може зареєструвати місце проживання лише за однією адресою і саме за цією адресою здійснюється офіційне листування та вручення кореспонденції.
Куди звернутися іноземцю, щоб зареєструвати місце проживання?
Щоб зареєструвати місце проживання іноземцю слід звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Крім того, для іноземців також доступний веб-портал «Дія». «Дія» для іноземців тепер дозволяє оформити посвідку на постійне чи тимчасове проживання (так знане внж). Для цього потрібно мати біометричну посвідку на проживання, видану після квітня 2018 року, РНОКПП, смартфон з NFC чіпом та банківський рахунок для ідентифікації.
Які документи потрібні іноземцю для реєстрації місця проживання?
Слід зауважити, що іноземець може подавати документи як самостійно, так і через представника. Для цього потрібно заповнити заяву відповідного зразка, взяти з собою документ, до якого вносяться відомості про проживання (наприклад, посвідка на постійне чи тимчасове проживання, посвідчення особи, що потребує додаткового захисту, посвідчення біженця і т.д.), документи про сплату адміністративного збору, документи, що проживають право проживання у житлі. З останнім документом можуть виникнути труднощі, адже не усі іноземці мають в Україні своє житло, проте тут підійде і просто дозвіл власника або ж Ви можете скористатися платними послугами прописки. У такому разі Вам не потрібно буде піклуватися ні про збір документів, ні про час, витрачений у ЦНАП для реєстрації місця проживання. Купити прописку можна у відповідних компаніях, спеціалісти і юристи якої допоможуть Вам на усіх етапах процедури реєстрації.
Після реєстрації місця проживання Вам можуть надати довідку за Формою 13 чи 14 (реєстрація місця перебування). Цей документ можна використовувати у якості підтвердження реєстрації місця проживання чи перебування.
Якщо під час реєстрації місця проживання буде виявлено, що Ви прострочили терміни реєстрації місця проживання, а саме 30-ти денний термін відповідно до Статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», працівник органу реєстрації складає адміністративний протокол за адміністративне правопорушення, після чого особа отримує попередження, у разі повторного порушення накладається штраф.
Отже прописка іноземця в Україні не є складною, проте слід дотримуватися усіх вимог законодавства.