
Відповідно до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» ТОВ мають право обрати один з двох видів установчих документів: модельний або індивідуальний статут. Юристи компанії OGP дослідили плюси та мінуси обох варіантів статуту.
Модельний статут – це установчий документ типового зразка, затверджений КМУ, має лише цифровий формат, використовувати його можуть лише ТОВ. Суб’єкт господарювання може обрати модельний статут «за замовчуванням», або має право на вибір альтернативної редакції установчого документа.
До переваг модельного статуту можна віднести:
1. Простота та швидкість. Якщо компанії необхідно розпочати свою діяльність терміново, то установчий документ даного виду досить зручний. Не потрібно звертатися до юристів для розробки індивідуального статуту, до нотаріуса для підписання документів, що значно економить час та спрощує початок ведення діяльності.
2. Економія коштів. Немає потреби завіряти підписи засновників на статуті в нотаріуса, що тягне за собою певні витрати, особливо, якщо засновників декілька і серед них є нерезидент.
3. Можливість обрати альтернативну редакцію. Модельний статут, який діяв раніше – перша редакція 2011 року був безальтернативний, тобто не було представлено до вибору положення, був базовий текст. В чинному модельному установчому документі можна обрати серед декількох варіантів певні положення.
4. Цифровий формат. Якщо виникає необхідність пред’явити статут, то власникам модельного достатньо зазначити лише код ідентифікації, за яким можна перевірити чинну редакцію установчого документа.
5. Ризик підробки зменшується до мінімуму. Оскільки статут, затверджується урядом, то і підробити його фактично неможливо.
Щодо недоліків модельного статуту, то слід зазначити такі:
1. Відсутня індивідуальність. Тобто неможливо розписати певні нюанси або важливі положення, які безпосередньо стосуються діяльності компанії.
2. Змінюється автоматично. Якщо КМУ внесе зміни до чинного модельного статуту, то ці зміни будуть стосуватися всіх підприємств, які використовують даний установчий документ.
3. Неможливість врахувати реалії воєнного стану. Через те, що модельний статут розроблений за мирних часів, на жаль, під час дії воєнного стану неможливо включити певні положення, що значно підвищує ризики для суб’єктів господарювання.
Зміна статуту:
https://ogp.ua/uk/registration-enterprise-ukr/perekhid-na-modelnyi-indyvidualnyi-statut
Індивідуальний статут – це установчий документ, який затверджується засновниками ТОВ, має містити обов’язкові положення та інші, залежно від специфіки діяльності підприємства, які не суперечать законодавству.
Індивідуальний статут має такі переваги:
1. Розробка «під себе». Даний вид установчого документа може бути розроблений з урахуванням будь-якої специфіки діяльності компанії. Однак, також, має містити обов’язкові положення, що прописуються в ст. 11 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
2. Можливість урахувати ризикові ситуації. Під час дії воєнного стану можуть виникнути різні непередбачувані ситуації, які можна врахувати в індивідуальному статуті.
3. Можливість вносити зміни. Залежно від зміни в організаційних, управлінських або інших питаннях компанії виникає можливість змінювати інформацію.
4. Засновник може виконувати функції керівника, без трудових відносин. Додавши певні положення до установчого документа можна засновнику скористатися правом на управління підприємством без трудових відносин.
5. Обмеження для керівника, в тому числі щодо укладення значних правочинів. Можливість закріпити певні обмеження щодо управління, представлення інтересів, а також врегулювати укладення значних правочинів. Це певною мірою зменшує ризики для засновників підприємства.
Індивідуальний статут також містить недоліки:
1. Додаткові витрати. Для розробки дійсно якісного документа потрібно залучати професійних юристів. При затвердженні статуту, підписи засновників завжди підлягають нотаріальному посвідченню. Тобто, при будь-яких змінах до установчого документа кожного разу потрібно підписувати документи у нотаріуса.
2. Ризики підробки. Оскільки, установчий документ має паперовий формат, то ризики підроблення підвищені.
У висновку можна підсумувати, що всупереч простоті та легкості модельного статуту в реаліях сьогодення більш актуальним залишається якісно розроблений індивідуальний статут, в якому можливо врахувати всю специфіку діяльності суб’єкта господарювання.
Підготовлено юристами OGP.UA